Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpravodaj 1/2018

2. 1. 2018

 

Zpravodaj 1 / 2018 

INNA z. s. Havířov  onkologická organizace

 

Poděkování Vám

Děkujeme Vám všem a sponzorům za spolupráci v

uplynulém roce. Přejeme Vám rok naplněný pohodou,

zdravím, štěstím, radostí ze života a pracovními úspěchy.

                                                                    Klub INNA z. s. Havířov

 

Jubilanti v prvním pololetí roku 2018:

30. 1.  - Mária Ku. -  75 let, 4. 4. -  Jitka B. - 70 let,

8. 4. – Beáta N. - 50 let, 27. 6. - Libuše P. – 80 let

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poděkování našim sponzorům

Magistrát Města Havířov                  

 NADACE CHARTY 77

Liga proti rakovině Praha                            

                         

   Ing. Petr Vašek a Šárka Vašková                                                 

   JP KOVO s. r. o                                                                                                              

HAVÍŘOVSKÁ TEPLÁRENSKÁ SPOLEČNOST, a. s. 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Co jsme zažily v posledním čtvrtletí roku 2017?

Začátkem října od 2. – 4. 10.  se uskutečnil víkendový rekondiční pobyt, a to v krásném penzionu u Ski areálu v Mostech u Jablunkova. Pobyt zhodnotila naše Jaruška.

Jako nováček klubu INNA jsem se poprvé zúčastnila takového pobytu. Moje dojmy jsou jen pojmy.  Penzion, zvenčí skromný, maličký, s terasou s krbem a živým ohněm, který udržoval pan František bukovým dřevem.

Velmi milé bylo jeho přivítání štamprličkou na Fandli, a jeho manželka mu nařídila: každé ráno opakovat!

Co se týče jídla, chybička se vloudila, za tři dny jsem přibrala dvě kila.

Také obě Marty, velitelky téhle party hodnotím jako jedničky bez ztráty kytičky. Počasí skvělé bylo, vše sluncem i deštěm zalité bylo.

Díky, díky za krásné chvíle, všechny jsme byly super a milé.

Tak to vidím já, níže podepsaná     Jaruška Lassková

----------------------------------------------------------------------------

        

Jablíčkový den 12. 10. 2017

Jablíčkový den jsme organizovaly už počtvrté a byly jsme velmi rády, že nový pan ředitel Životických sadů Ing. Jiří Dulava s námi spolupracoval a přispěl nám sponzorsky polovinou jablíček. Celkem jsme rozdaly v Havířově dvě stě kilogramů výborných jablíček v rámci prevence nádorového onemocnění, spolu s letáčky Europa Donny a našimi letáčky.                

Cílem bylo upozornit obyvatele na nutnost využívání dostupné prevence nejen u žen, ale také u mužů.  Zároveň darováním jablíčka, jsme děkovaly za to, že s námi obyvatelé města Havířov spolupracují při Českém dni proti rakovině.

Trošku mne mrzelo, že při debatě o průběhu akce bylo děvčatům vyčteno, že nepřišly s jablíčkem za dotyčnou paní, když „ona“ přece každý rok květinku kupuje.

Ráda bych vysvětlila, že toto opravdu nemůžeme dodržet, protože nemáme finance na zakoupení takového množství jablíček. Květinek se prodá okolo osmi tisíc kusů a my máme co dělat abychom rozdaly 200 kg jablek (není jich 8000 ks) a  akce je i fyzicky náročná a nám už není dvacet let.

My jsme rády, že darujeme jablíčka těm, které na městě potkáme a jsme rády, že s námi lidé o prevenci komunikují a podle jejich slov ji pravidelně využívají.

Srdečně děkuji všem nám, které tuto akci připravujeme a hlavně Vám občanům Havířova, kteří s námi spolupracujete.

Marta

----------------------------------------------------------------------------

Plaveme prsa

V rámci akce Plaveme prsa, spolupracujeme s onkologickou organizací Profit v Bohumíně, kde s kolegyní provádíme preventivní činnost a učíme ženy i muže samovyšetření prsu na maketě.  Každý rok zveme i občany Havířova ať si zajedou do bohumínského bazénu zdarma zaplavat, soutěžit a pobavit se.  Tato akce se koná vždy druhou říjnovou sobotu a proto my organizujeme v rámci této akce místo plavání „Jablíčkový den“ už ve čtvrtek, v den klubové schůzky.    

-----------------------------------------------------------------------------         

Oslava jubilantů.

Každý rok oslavujeme jubilea našich členek ve spolupráci s Magistrátem města Havířov, kdy zástupkyně Magistrátu, letos to byla paní Ing. Břízová předávala dárkové balíčky a naše organizace přispěla jako každý rok finanční částkou na zakoupení dárku dle výběru jubilantky.

Společně oslavujeme a na občerstvení nám opět určitou částkou přispívá Magistrát města. Oslava je tak důstojná, a velmi dobře se společně bavíme a smějeme se.

Děkujeme vedení Magistrátu, že nezapomíná na seniory a připravuje pro ně spoustu aktivit, kterých se samozřejmě také zúčastňujeme.

----------------------------------------------------------------------------------              

Sbírka brýlí pro Afriku a Ukrajinu.

Během dvou měsíců probíhala sbírka starých nepotřebných a třeba i poškozených brýlí, nebo jen skel. Všechny seniorské organizace se zapojily a samozřejmě my také, i když na poslední chvíli, protože jsme v září měli mnoho akcí a také rekondiční pobyt. My jsme sice odevzdali pouze 22 ks, ale i to je příkladné, příští rok se budeme snažit více.

Celkem se nasbíralo přes 1200 ks brýlí, které budou nejdříve očištěny, pak budou skla přeměřena a brýle budou kompletovány odborníky a pak předány těm, kteří je potřebují a v jejich zemi jsou pro určitou vrstvu obyvatel cenově nedostupné.

První tři kluby, které nasbíraly nejvíce brýlí, byly oceněny dárkovými balíčky a ostatním bylo předáno poděkování a balíčky čajů pro všechny členy klubu.

----------------------------------------------------------------------------------

Výroční schůze Ligy proti rakovině.

Na podzim se vždy konají výroční konference Ligy proti rakovině, kde pravidelně jezdím spolu se svou zástupkyní.  Vždy máme připraven zajímavý program, kromě hodnocení aktivit LPR – „Putovních výstav“, „Květinkového dne“ máme zajímavé přednášky.

Musím poděkovat organizátorkám konference za skvělý program dalšího dne, který zajistili v Městské knihovně v Praze, kde se konal nádherný koncert Zemlinského kvarteta  a také vystoupení Pražského komorního baletu. Byl to opravdu nádherný a nezapomenutelný zážitek. Děkujeme.

 

Výroční schůze Aliance žen s rakovinou prsu.

Také Aliance žen pravidelně uskutečňuje konferenci, kde se dovídáme nejen o aktivitách Aliance, ze sekce „Neviditelných žen“, informace o aktivitách „Bellis“ – mladých onkologických žen a samozřejmě o programu který Aliance žen s rakovinou prsu bude pořádat v příštím roce.

Vždy hodnotíme aktivity uplynulého roku, část jednoho odpoledne věnujeme kreativní činnosti, letos jsme tvořily ozdoby na trička z různých materiálů. Měly jsme také soutěž o Praze, kde jsme podle mapky hledaly různé pamětihodnosti na Karlově náměstí. Bylo to velmi náročné, ale krásné a nezapomenutelné. Děkujeme.

-------------------------------------------------------------------------------

Křížovky pro seniory

Již druhým rokem od září, každý týden po 10 týdnů si chodí senioři pro křížovky do Centra volnočasových aktivit-CVA, a to každý čtvrtek od 14. do 16. hodiny.

Křížovky jsou jednoduché, bez anglických výrazů, tištěné větším písmem, což je pro všechny velká výhoda.  Pokud někdo nemůže přijít určitý týden obdrží křížovky i pozpátku.

Postupně luštíme a dne 30.11. odevzdáváme na tiskopisu správná řešení všech křížovek. Dne 7. prosince 2017 v 10 hodin se uskutečnilo v CVA losování a výherci byli opět jako loni odměněni třemi hlavními cenami a všichni účastníci dostali drobné balíčky.

Tato akce je pořádána panem Sekaninou ve spolupráci s Magistrátem města Havířov. Soutěž byla velmi úspěšná, doufám, že i ty další budou stejně úspěšné, ne-li více.

Tato soutěž není jen pro členy klubu, ale pro všechny havířovské seniory. Bližší informace jsou vždy v časopisu „Radniční listy“, který dostáváte do svých schránek.

 

Cvičení paměti

je pro všechny velmi důležité, i my se snažíme cvičit paměť různou formou zábavy.    Koncem listopadu jsme měly zábavné odpoledne a zde jsme také cvičily paměť, formou hry a testu, kolegyně se se zaujetím zapojily, líbilo se jim to, a tak budeme v příštím roce určitě pokračovat. 

----------------------------------------------------------------------------------

Elektronický recept - eRecept

Od 1.1.2018 začíná platit elektronický recept na léky tzn. eRecept, je to. lékařský předpis (recept) vystavený v elektronické podobě.

Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER).

Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor.

 V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný léčivý přípravek pacientovi.

 Informace o výdeji léčivého přípravku se zapíše do CÚER.

V médiích jste o těchto změnách určitě slyšeli.

Víte například, že recept (resp. Identifikátor) Vám lékař může poslat mailem, SMS-kou, nebo prostřednictvím aplikace v telefonu? A vy tedy pro předpis vůbec k lékaři nemusíte? Asi nejčastější formou však zůstane papírový recept.

Bližší informace najdete na webových stránkách: https://www.epreskripce.cz/

Co k tomu dodat? Stále se musíme učit…

------------------------------------------------------------------------------

Vánoční večírek v klubu INNA a ukončení roku v KD Reneta organizovaný Magistrátem města Havířov

Náš večírek v klubu je vždy skvělý, zasmějeme se, obdarujeme navzájem a hlavně je nám spolu dobře.

Magistrát pořádá v Renetě Mikulášský večírek a Ukončení roku, vždy dostáváme několik vstupenek, letos jich bylo na každou akci čtrnáct. Děvčata hodnotila velmi kladně, hudba a občerstvení výborné. Děkujeme

 

Předsilvestrovská vycházka byla krátká, o to bylo posezení delší, Jaruška nás bavila svými vtipy a pečené koleno s pivečkem bylo fantastické.

------------------------------------------------------------------------------------

Jaké budou aktivity v prvním čtvrtletí 2018?

Program bude opět bohatý a zajímavý.  

V lednu: budeme mít zábavné odpoledne a dne 18.1. se uskuteční beseda na téma „Ponoř se do světa vůní.

V únoru: hned 4. února bude kulturní akce v divadle Jiřího Myrona – je to neděle a představení začíná v 16 hodin. Opět budeme mít pravidelný turnaj v šipkách a pravděpodobně 15. února, hodinu si upřesníme.

Březen: Dne 29.března přednáška: „Když už jsme něco prodělaly, tak, aby se nám to nevrátilo. /  Ples seniorů datum bude upřesněn, Výroční schůze INNA Havířov.

---------------------------------------------------------------------------------------

Pokud Vás onkologické pacienty naše aktivity zaujaly, neváhejte a přijďte se k nám do klubu podívat.

Uvidíte, že jsme pohodový kolektiv žen, nebavíme se o nemocech.  Naopak žijeme aktivně a vážíme si každého dne.

V případě potřeby umíme ze svých zkušeností poradit, povzbudit a pomoci.

Kde nás najdete?

Schůzky máme každý čtvrtek v „Centru volnočasových aktivit“, ulice Horymírova 9a, za velkým věžákem naproti nemocnice . Scházíme se od 14.30 hodiny.

O činnosti se více dovíte na našich  webových stránkách. Zpravodaj si můžete přečíst na stránkách Aliance žen s rakovinou prsu,v sekci pacientské organizace- zpravodaje.

Kontakt:       Vedoucí klubu : tel. 732 146 500

                       Email: havirovinna@seznam.cz

                       Web. stránky: innahavirov1997.estranky.cz

          Rajče:http:/martajedna.rajce.net

 

Pro pacienty v čekárnách v nemocnici a naše příznivce

Zpracovala : Marčová Marta,

vedoucí organizace INNA z.s.  Havířov

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář